Stowarzyszenie i fundacja, mimo że rejestrowane w tym samym rejestrze KRS różnią się od siebie w kilku zasadniczych kwestiach. Jeśli więc chcemy założyć jedną z tych organizacji powinniśmy zastanowić się, na jakich zasadach ma działać oraz jaki ma być cel jej powołania.

Fundacja

fundacja a stowarzyszenieZasadnicza różnica pomiędzy fundacją a stowarzyszeniem opiera się na sposobie założenia i źródłach finansowania. Ustanowienie fundacji następuje poprzez oświadczenie woli (akt fundacyjny) złożone w formie aktu notarialnego (również w formie testamentu). W oświadczeniu tym powinien zostać wskazany cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację. Fundator ustala również statut fundacji, w którym określa wewnętrzne zasady jej funkcjonowania. Majątek fundacji pochodzi od fundatora i składnikami majątkowymi są zazwyczaj pieniądze, papiery wartościowe, ruchomości i nieruchomości. Bez indywidualnie i konkretnie określonej osoby fundatora nie założymy fundacji.

Stowarzyszenie

różnica między fundacją a stowarzyszeniemW przypadku stowarzyszenia, ułożeniem statutu zajmują się założyciele. Do założenia stowarzyszenia wystarczy wspólny zamysł co najmniej 15 osób. Cel stowarzyszenia może być dowolny, włącznie ze wspieraniem członków stowarzyszenia – w przeciwieństwie do fundacji, której cel istnienia musi być społecznie lub gospodarczo użyteczny. Na majątek stowarzyszenia może się składać suma składek członkowskich, spadków, zapisów, darowizn, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej.

Osoby będące założycielami stowarzyszenia muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych i obywatelstwo polskie (cudzoziemcy również mogą założyć stowarzyszenie pod warunkiem zamieszkiwania w Polsce). W przypadku fundatora bez znaczenia jest, czy jest osobą fizyczną czy prawną, jaki ma adres zamieszkania czy obywatelstwo.

Rejestracja w KRS

Jeśli zaś chodzi o podobieństwa, zarówno stowarzyszenie, jak i fundacja podlegają obowiązkowi wpisu do KRS i dopiero z chwilą wpisu uzyskują osobowość prawną.

Również obie organizacje mogą prowadzić działalność gospodarczą, ale tylko w charakterze dodatkowym, a zysk z tej działalności przeznaczany powinien być na cele statutowe. W przypadku fundacji, przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, koniecznym jest przeznaczenie na ten cel składników majątkowych równych co najmniej 1000 zł. Zarówno stowarzyszenie jak i fundacja muszą kwestię ewentualnego prowadzenia działalności mieć wpisaną do statutu oraz zobowiązane są, podobnie jak spółki, do dokonania dodatkowo rejestracji prowadzonej działalności w Rejestrze Przedsiębiorców.

Kancelaria radcy prawnego Wrocław – potrzebujesz porady lub pomocy radcy prawnego? Skontaktuj się z nami!