Egzekucja należności – jak zacząć?

Jeśli wierzyciel jest przekonany, że do wyegzekwowania długu wystarczy mu tylko uzyskanie nakazu zapłaty, to jest w błędzie. Zanim nakaz zapłaty lub wyrok będzie mógł stanowić podstawę egzekucji, wierzyciel musi się postarać o uzyskanie w Sądzie klauzuli wykonalności. Dopiero wówczas może swoje kroki skierować do komornika właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika (lub innego wybranego przez siebie). Pismem inicjującym postępowanie egzekucyjne jest wniosek egzekucyjny, w którym wierzyciel wskaże też z jakiego majątku dłużnika chce, aby była prowadzona egzekucja. Rozpoczęcie egzekucji komornik realizuje poprzez wysłanie do dłużnika zawiadomienia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego.

Można uniknąć zbędnych opóźnień

Niezwykle istotne jest monitorowanie przebiegu postępowania sądowego. Bez informacji, czy nakaz się uprawomocnił nie złożymy wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Tymczasem, sąd sam z siebie nie powiadamia wierzyciela o tym, że nakaz zapłaty nie został zaskarżony lub że od wyroku nie złożono apelacji. Oznacza to, że nakaz zapłaty więc może być w naszym posiadaniu kilka miesięcy, a my nadal nie będziemy wiedzieli, że proces się zakończył prawomocnie i już dawno można było starać się o klauzulę wykonalności. Podobnie samo pozyskanie wiedzy o prawomocnym zakończeniu postępowania przed sądem niczego wierzycielowi nie daje, ponieważ sąd bez wniosku wierzyciela nie rozpocznie postępowania klauzulowego. Wierzyciel pozostając w przeświadczeniu, że sąd sam nałoży na nakaz klauzulę wykonalności nieświadomie naraża się na wydłużenie postępowania z własnej winy.

Pomoc kancelarii prawnej

Nie każdy wierzyciel ma czas na to, by angażować się osobiście w monitorowanie postępowań sądowych. W takiej sytuacji, by uniknąć przeciągania w czasie uruchomienia egzekucji należności, powinien skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która przejmie realizację tych obowiązków. W postępowaniu egzekucyjnym kancelaria prawna pomoże nie tylko sporządzić wniosek egzekucyjny, ale również doradzi podjęcie określonych działań w toku postępowania. Kierując się doświadczeniem we współpracy z różnymi komornikami, kancelaria prawna może wskazać, jakiego warto wybrać komornika sądowego do prowadzenia danej sprawy, z jakich składników majątkowych dłużnika najlepiej będzie prowadzić egzekucję, a także jakie wnioski składać w toku postępowania egzekucyjnego. Współpraca z kancelarią prawną pozwala uniknąć zbędnych przestojów w często i tak długiej drodze do zaspokojenia należności. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w sytuacjach kiedy trzeba działać szybko – w obawie przed ukryciem przez dłużnika majątku.

Kancelaria prawna może pomóc również w toku postępowania egzekucyjnego, także wtedy, gdy okaże się, że rzecz znajdująca się w posiadaniu dłużnika (np. pojazd, sprzęt itp.) nie jest jego własnością, gdyż sprzedał ją spodziewając się nadchodzącej egzekucji. W takim wypadku można wystąpić do sądu z tzw. skargą pauliańską, podnosząc, że dłużnik wiedział o zobowiązaniu względem wierzyciela, kiedy dokonywał sprzedaży, a więc celowo wyzbył się majątku. Skarga ta składana jest w trybie procesowym, więc i tutaj pomoc prawnika będzie przydatna.

Obsługa prawna Wrocław – potrzebujesz porady lub pomocy radcy prawnego? Skontaktuj się z nami!