Osoby poszukujące pomocy prawnej bardzo często mylą kancelarie adwokackie z kancelariami prawnymi. Na pozór te dwie instytucje wydają się spełniać takie same zadania, ale w rzeczywistości znacząco się od siebie różnią. Bardzo łatwo będzie można wytłumaczyć to zagadnienie na naszym przykładzie. Klienci trafiając do nas, często wpisują w wyszukiwarkę hasło: kancelaria adwokacka Wrocław. Dlatego też ten właśnie przykład posłuży nam do wytłumaczenia różnicy między kancelariami adwokackimi a prawnymi.

Jeżeli szukasz pomocy prawnej we Wrocławiu, wpiszesz zapewne w wyszukiwarkę jedną z niżej podanych wytłuszczonych fraz. Każda z nich odnosi się tak naprawdę do innego zagadnienia.

  • Kancelaria adwokacka – kancelaria taka zrzesza adwokatów, czyli przedstawicieli zawodów, których działanie warunkuje ustawa o adwokaturze. Zgłaszając się do takiej kancelarii, możemy oczekiwać, że pracujący w niej adwokat będzie nas reprezentował przed sądem (w tym w sprawach karnych i karnoskarbowych), przed różnego rodzaju urzędami, a także sporządzi dla nas opinię prawną i udzieli porady z zakresu konkretnej dziedziny prawa.
  • Kancelaria prawna – pod takim hasłem odszukamy kancelarie, które zatrudniają radców prawnych. Radca prawny jest zawodem, którego reguluje ustawa o radcach prawnych z 6 lipca 1982 r. Kancelaria taka może się zajmować udzielaniem porad prawnych, jednakże nie ma uprawnień do tego, żeby występować w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Radca prawny może występować przed urzędami i przed sądem, ale z wyłączeniem dwóch powyższych przypadków. Może również sporządzać opinie i opracowywać projekty aktów prawnych.

Adwokaci i radcowie prawni mogą występować przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, czy też doradzać w sprawach prawnych. Z punktu widzenia klientów różnica polega tylko na tym, że kancelaria prawna nie może wystawić obrońcy w wyżej wymienionych przypadkach. Jeszcze jakiś czas temu kancelaria prawna nie mogła również występować przed sądem w sprawach rodzinnych. Zmieniło się to w roku 2007 i od tego czasu radca prawny może reprezentować swojego klienta w sądzie np. na sprawie rozwodowej lub w przypadku ubiegania się o alimenty, zasądzenia separacji czy też ubezwłasnowolnienia. Dodatkowo też kancelaria adwokacka nie może zatrudniać adwokatów na podstawie stosunku pracy. Swoją działalność mogą prowadzić oni wyłącznie indywidualnie lub stać się wspólnikami spółki. Działalność w takim przypadku może być prowadzona jedynie w ramach umowy cywilnoprawnej. Natomiast w stosunku do radców prawnych nie ma takiego wymogu, tak więc mogą być oni normalnie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Przyszłość kancelarii adwokackich i kancelarii prawnych

Zarówno kancelaria prawna, jak i kancelaria adwokacka na pierwszy rzut oka wydają się tymi samymi instytucjami. Różnice w uprawnieniach na ten moment obejmują wyłącznie niemożność radców prawnych do występowania w sprawach karnych i karnoskarbowych. Jednakże od jakiegoś czasu mówi się o tym, iż naprawdę dobrym pomysłem byłoby połączenie tych dwóch, jakby nie było podobnych do siebie zawodów, w jeden.

Na ten moment nasz kraj jest jednym z nielicznych w Europie, w których zawody prawnicze są rozczłonkowane na dwie kategorie. Przez cały czas trwają pracę nad ujednoliceniem zasad działania adwokatów i radców prawnych. Z racji tego, że większość ich kompetencji całkowicie się pokrywa, połączenie możliwość kancelarii adwokackich i prawnych będzie tak naprawdę rozsądnym rozwiązaniem.