Jak założyć firmę jednoosobową?Jednoosobowa własna działalność gospodarcza cieszy się coraz większym powodzeniem. Samozatrudnienie to dla młodych ludzi szansa na rozwój zawodowy i takie zarobki, jakie odpowiadają ich oczekiwaniom. Wiele już powiedziano w kwestii tego, jak założyć firmę jednoosobową, ale dla lepszego zrozumienia, warto byłoby zebrać wszystkie te informacje w jednym miejscu.

Jednoosobowa firma – jak ją założyć?

Na samym początku powinniśmy sobie zdać sprawę z tego, jaką działalnością faktycznie chcemy się zajmować. Prowadzenie sklepu może być bowiem powiązane z handlem obwoźnym, a usługi kosmetyczne nie wykluczają tego, że firma może zajmować się organizacją szkoleń. Określenie faktycznego zakresu działalności gospodarczej to pierwszy krok w kierunku własnej firmy. Związane jest to z koniecznością wyboru specjalnych numerów PKD, które określają charakter działalności i które wpisujemy we wniosku CEIDG.

Wniosek CEIDG wypełniamy przez Internet, bądź urzędzie gminy lub miasta. CEIDG to wniosek o wpisanie naszej jednoosobowej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przymierzając się do wypełnienia tego wniosku, musimy posiadać przy sobie:

  • Dowód osobisty i jego kserokopię
  • Numer NIP
  • Umowę najmu lub użyczenia lokalu, jeśli działalność prowadzona będzie w lokalu, który nie jest naszą własnością.
  • Numery PKD działalności

Dane z wniosku CEIDG zostają przesłane do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, ale nie oznacza to, że nie będziemy musieli odwiedzić tych urzędów. W praktyce konieczne jest, abyśmy udali się do ZUS-u w celu złożenia deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia.

Formy składania wniosku o wpis do CEIDG

Wniosek wypełnić możemy osobiście, bądź przez Internet, a także wysłać go listem poleconym za potwierdzeniem notarialnym. W przypadku wysyłania wniosku przez Internet, obowiązują dwie formy:
1. Z podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym – sposób ten znosi z nas konieczność osobistego odwiedzenia urzędu, ale jednocześnie podpis elektroniczny w celu zakładania działalności nie jest w ogóle opłacalny, kosztuje bowiem kilkaset złotych.
2. Bez podpisu – tak złożony wniosek wymaga pisemnego potwierdzenia w terminie 7 dni od daty doręczenia wniosku.

Procedury dotyczące zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej są znacznie prostsze, niż w przypadku firmy, która będzie zatrudniać pracowników. Wszystko sprowadza się do znajomości podstawowych zasad, jeżeli nie orientujemy się w tych kwestiach, pomocą służyć może księgowa lub kancelaria prawna. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą obciążać się koniecznością samodzielnego zakładania firmy, mogą zlecić to uprawnionym organom. Wtedy też wszystkie formalności sprowadzać się będą do przygotowania odpowiednich wstępnych dokumentów i potwierdzenia ich podpisami.

O czym musisz pamiętać, zakładając firmę jednoosobową?

  • Warto zawczasu sprawdzić ofertę banków, w których będziemy mogli założyć konto firmowe i porównać koszty prowadzenia tych kont.
  • Istotne jest, żeby właściwie i opłacalnie wybrać formę opodatkowania.
  • Warto zdecydować się na opłacanie dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe, jej koszt to ok. 10 zł.